Zand.News – »Den her sag handler om at skabe en mere retfærdig fordeling af sundhedstilbud på tværs af Region Østdanmark. Derfor kommer vi også til senere på foråret at prioritere økonomi til særlige områder, som skal have et løft i kvaliteten i de fire kommunale opgaver, som regionen overtager,« lyder det fra regionsrådsformanden i Region Østdanmark.
Først og fremmest skal det sikres, at der er tryghed om de kommunale sundhedsopgaver, som flytter til regionen, så borgerne får deres sædvanlige sundhedstilbud. Derefter skal der lukkes huller i geografier og på områder, hvor der er mest behov – og så skal der laves en plan, der kan udligne nogle af de grundlæggende forskelle på tværs af regionen. Det skriver Region Østdanmark i en pressemeddelelse.
Kort resume skrevet af kunstig intelligens (AI): Det skal være mere retfærdigt og trygt, når Region Østdanmark overtager ansvaret for fire store sundhedsopgaver fra kommunerne i 2027. På årets første regionsrådsmøde i Sorø blev det besluttet, at overgangen skal ske roligt, så de velfungerende lokale tilbud bevares. Samtidig vil politikerne prioritere ekstra økonomi til at løfte kvaliteten de steder, hvor der i dag er mangler. Planen er at udligne forskellene på tværs af regionen, så alle borgere sikres samme høje niveau af pleje og genoptræning, uanset hvor de bor.
Borgerne skal være trygge i sundhedstilbuddet
Det nyvalgte regionsråd i Region Østdanmark mødtes i går, mandag, til årets første regionsrådsmøde i Sorø. De 47 politikere har drøftet de overordnede rammer for at flytte sundhedsopgaver fra kommuner til regionen, og de har også besluttet den medfølgende økonomi, som de seks sundhedsråd med kommunale og regionale politikere får til de fire opgaver.
»Den her sag handler om at skabe en mere retfærdig fordeling af sundhedstilbud på tværs af Region Østdanmark. Derfor kommer vi også til senere på foråret at prioritere økonomi til særlige områder, som skal have et løft i kvaliteten i de fire kommunale opgaver, som regionen overtager. Men vi skal samtidig sørge for at overgangen sker trygt og godt for både borgere og personale,« siger regionsrådsformand i Region Østdanmark, Lars Gaardhøj (S).
I dag driver de 46 kommuner i regionen i et vist omfang opgaverne forskelligt afhængigt af intern organisering og samspil med de øvrige kommunale opgaver og det politisk valgte serviceniveau.
»Det er vigtigt, at borgerne er trygge i det sundhedstilbud, der gives. Det kræver blandt andet, at der ikke skal skæres i de gode og velfungerende sundhedstilbud, der allerede i dag findes lokalt. Det, tror jeg, er vigtigt for befolkningens opbakning til sundhedsreformen. Hvis vi skal lykkes med et endnu stærkere og nært sundhedsvæsen, er det af afgørende betydning, at der er ro omkring personalet, og at der samtidig er tid til faglig udvikling og indførelse af de ændringer, som skal gennemføres i de kommende år,« siger 1. næstformand Christoffer Buster Reinhardt (KF).
Pengene til de seks sundhedsråd kommer i flere faser
Regionsrådet har besluttet, at fordeling af økonomi til regionens seks sundhedsråd vil ske i flere faser.
»Med de opgaver, som sundhedsrådene skal drive fra 1. januar 2027, får sundhedsrådene en grundfinansiering svarende til den økonomi, som kommunerne i dag bruger på opgaverne. Men da vi ved, at der er geografier og områder, som fra start får behov for et løft i kvaliteten, så vil vi her i foråret drøfte, hvordan vi får dækket nogle huller allerede fra begyndelsen af 2027,« tilføjer 2. næstformand Camilla Hove (V).
Derudover skal det forberedende regionsråd i løbet af 2026 drøfte principper til fordeling af økonomi med henblik på at udjævne forskelle i tilbuddene på tværs af regionen. Drøftelserne skal blandt andet tage udgangspunkt i kommende nationale retningslinjer for kvaliteten i sundhedstilbuddene og arbejdet med sundhedsplaner – både overordnet i Region Østdanmark og i de seks sundhedsråd.
De ekstra penge vil blive fordelt til de enkelte sundhedsråd, som efterfølgende skal fordele dem i geografien i sundhedsrådets område.
Fakta om Region Østdanmark og de seks sundhedsråd:
- Den 1. januar 2027 overtager regionerne finansierings- og myndighedsansvaret for de fire kommunale sundhedsopgaver: Akut sygepleje, sundheds- og omsorgspladser, patientrettet forebyggelse samt specialiseret rehabilitering og dele af den avancerede genoptræning.
- De seks sundhedsråd i Region Østdanmark har ansvaret for at drifte og sikre den faglige udvikling af opgaverne i et tæt samarbejde mellem kommuner og region.
- De seks sundhedsråd får tilsammen 1.817 millioner kroner til det konkrete opgaveflyt ud af regionens forventede finansiering til de fire opgaver på 1.968 millioner kroner.
- Det betyder, at der er 151 mio. kr. til myndighedsopgaven – det vil sige central ledelse, udvikling af ledere og medarbejdere, løbende forbedringsarbejde, politisk betjening, projekt- og implementeringsstøtte, samarbejdsfunktioner, system- og dataunderstøttelse, økonomifunktioner, løn-, HR- og rengøringsfunktioner samt facility management med videre.
- Det svarer til et overhead på knap 8 procent, hvor der i Forårsaften var forudsat et centralt overhead på 10 procent.
Øverst: Region Østdanmark. (Foto: Region Østdanmark). PM/roke.
This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

