Kystsikring tre steder i Region Sjælland

Zand.News – »Med 900 millioner kroner til at accelerere kystsikringen i Danmark, kommer vi blandt andet til at sætte ind på 14 helt konkrete kyststrækninger med målrettet statslig hjælp. På Sjælland sætter vi ind i Korsør by og omegn, og ved Isefjorden og Roskilde Fjord,« lyder det fra miljøministeren.

Et bredt flertal i Folketinget er blevet enige om at afsætte 900 millioner kroner til kystsikring i hele Danmark. Pengene skal blandt andet gå til statslige undersøgelser af 14 konkrete steder i Danmark, hvoraf tre af dem ligger i Region Sjælland og det ene i Korsør. Det skriver Miljø- og Ligestillingsministeriet i en pressemeddelelse.

Kort resume skrevet af kunstig intelligens (AI): Et bredt flertal i Folketinget har netop besluttet at sende 900 millioner kroner afsted til at sikre de danske kyster mod fremtidens vildere vejr. Eksperter regner nemlig med, at de voldsomme stormfloder, vi i dag ser hvert 100. år, allerede i 2100 vil ramme os hvert tredje år. Pengene skal blandt andet bruges på at undersøge 14 særligt udsatte områder, og her er der godt nyt til os i lokalområdet: Korsør by og omegn er ét af de steder i Region Sjælland, der får statslig hjælp til at kickstarte et kystsikringsprojekt. Derudover skal potentialet for beskyttelse af store områder også tjekkes ved Isefjord og Roskilde Fjord. Disse initiativer skal sikre os bedre mod oversvømmelser, så vi kommer foran udviklingen, lyder det fra miljøministeren.

Stormfloder fra hvert 100. år til hvert tredje

Stormfloder, der i dag kommer én gang hvert 100. år, vil i 2100 komme hvert tredje år. Derfor præsenterede regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) og Socialistisk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Dansk Folkeparti, Randikale Venstre og Alternativet i går en accelerationspakke, hvori der afsættes 900 millioner kroner til kystsikring i Danmark.

De 900 millioner kroner kommer oven i den cirka 1 milliard kroner, som regeringen sammen med Det Konservative Folkeparti lige har præsenteret med aftalen om finansloven for 2026.

14 konkrete steder i landet skal have hjælp

I accelerationspakken er partierne blandt andet blevet enige om 14 konkrete steder i Danmark, der skal have hjælp fra staten til at kickstarte konkrete kystbeskyttelsesprojekter. I Region Sjælland er der tale om igangsættelse af en forundersøgelse af kyststrækningen Korsør by og omegn.

Der igangsættes også indledende statslige screeninger af Isefjord og Roskilde fjord samt Nakskov og det lollandske dige. De statslige screeninger skal afdække potentialet for regionale kystsikringsløsninger, der kan beskytte store områder mod oversvømmelser.

Derudover afsættes der blandt andet 246 millioner kroner til at udvide kystpuljen, der giver støtte til kommunale kystbeskyttelsesprojekter. Og så udbredes det igangværende helbredstjek af de danske digers tilstand og styrke til hele landet.

900 millioner til at accelerere dansk kystsikring

»Det danske vejr bliver mere voldsomt i fremtiden, og det giver en langt større risiko for stormfloder og oversvømmelser,« siger miljøminister Magnus Heunicke (S) og fortsætter:

»Med 900 millioner kroner til at accelerere kystsikringen i Danmark, kommer vi blandt andet til at sætte ind på 14 helt konkrete kyststrækninger med målrettet statslig hjælp. På Sjælland sætter vi ind i Korsør by og omegn, og ved Isefjorden og Roskilde Fjord, hvor et stort område er særligt udsat, når vandmasser presses ind i fjorden. Og så skal vi have undersøgt det lollandske dige og Nakskov by. Det er afgørende vigtigt, at vi kommer foran udviklingen med kystsikringen af Danmark.«

Øverst: Kort over Accelerationspakken. (Grafik: Miljø- og Ligestillingsministeriet). PM/roke.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen er: https://www.slagelse.info/zsn/tend