100 millioner til flere læger og sundhedspersonale

Zand.News – Pengene til flere læger og sundhedspersonale er målrettet de somatiske specialer, da psykiatrien får tilført midler til at kunne ansætte flere på det område via regeringens 10-årsplan.

Region Sjælland tager nye økonomiske midler i brug for at sikre lighed i sundhed i alle dele af regionen. Med over 100 millioner kroner vil regionspolitikerne ansætte 162 nye læger, sygeplejersker og andet sundhedspersonale. Fokus er særligt på de sygehuse og specialer, der oplever den største mangel. Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse.

Kort resume skrevet af kunstig intelligens (AI): Region Sjælland investerer nu over 100 millioner kroner i at ansætte 162 nye læger og sygeplejersker for at sikre bedre hjælp til os her i området. Pengene skal styrke sygehusene i blandt andet Slagelse og Holbæk, så vi kan få hurtigere behandling og kortere ventelister tæt på bopælen. Målet er at rette op på den skæve fordeling af sundhedspersonale i Danmark og skabe et mere trygt og nært sundhedsvæsen. Investeringen betyder konkret flere hænder til fysiske sygdomme og skal gøre det mere attraktivt for speciallæger at søge job på vores lokale hospitaler.

Prioriterer ressourcerne efter hospitalernes behov

Forretningsudvalget i Region Sjælland har banet vejen for en omfattende styrkelse af hospitalerne. Formålet er klart: Der skal rekrutteres flere speciallæger og andet sundhedspersonale for at sikre robuste specialer på regionens sygehuse.

»Vi har relativt set færre læger og sygeplejersker i vores region end i resten af landet, og det skal vi lave om på. Med dette økonomiske rygstød giver vi vores sygehuse mulighed for at ansætte flere medarbejdere på de områder, de mangler. Vi skal have et lige, nært og retfærdigt sundhedsvæsen i Danmark, og det har vi ikke på nuværende tidspunkt, men det vil vi med de 100 millioner kroner hjælpe med at få til at lykkes,« siger regionsrådsformand Trine Birk Andersen (S).

Forretningsudvalget har behandlet og anbefalet fordelingen af pengene, som skal endeligt vedtages i Regionsrådet i næste uge. I 2026 vil politikerne afsætte 102,6 millioner kroner, som prioriterer flest ressourcer til de hospitaler, der vurderes at have det største behov:

  • Holbæk Sygehus: 31,2 millioner kroner.
  • Sjællands Universitetshospital: 31,2 millioner kroner.
  • Midt- og Vestsjællands Hospital: 40,2 millioner kroner.

Da Region Sjælland og Region Hovedstaden fra 1. februar 2027 bliver til én samlet Region Østdanmark, vil de endelige bevillinger indgå i budgetprocessen for 2027 i Region Østdanmark.

I alt 162 nye stillinger i Region Sjælland er målet

103 læger, 46 sygeplejersker og 13 øvrige stillinger er de tal, som Region Sjælland sigter efter at kunne ansætte med tilførslen af flere penge til hospitalerne. Samtidig med den ekstra indsats i Region Sjælland er der i 2025 også indført et nationalt loft over antallet af speciallæger på universitetshospitalerne og hospitalerne i Region Hovedstaden på nær Bornholms Hospital.

»Vi håber og regner med, at speciallægeloftet sammen med pengene vil have en mærkbar effekt på at kunne tiltrække speciallæger til og robustgøre særligt hospitalerne i Holbæk, Slagelse, Næstved og Nykøbing Falster. En effekt som for patienterne blandt andet vil betyde kortere ventetider og i endnu højere grad udredning og behandling på det nærmeste hospital,« siger Trine Birk Andersen og fortsætter:

»For hospitalerne giver det samtidig også bedre muligheder for faglig udvikling i de enkelte specialer. Høj kvalitet og faglige fællesskaber er vigtigt for at kunne tiltrække og tilknytte læger og andet sundhedspersonale til vores sygehuse, og det bliver i højere grad muligt nu ude på afdelingerne.«

Med beslutningen kan sygehusene gå i gang med at slå flere stillinger op. Pengene er målrettet de somatiske specialer, da specialet psykiatri via regeringens 10-årsplan får tilført midler til at kunne ansætte flere på det område. Fra 2026 sættes der 102,6 millioner kroner af til indsatsen. Et beløb der fra 2027 forventes at stige til en fast årlig bevilling på 154 millioner kroner.

Øverst: Holbæk Sygehus. (Foto: Region Sjælland). PM/roke.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen er: https://www.slagelse.info/qf4d