Færre udrykninger nytårsnat end sidste år

Zand.News – På landsplan har der været 69 udrykninger på grund af fyrværkeri. Dermed er der her tale om en lille stigning i forhold til sidste år, hvor tallet var 61. Af de 69 fyrværkeri-relaterede udrykninger er der 18 udrykninger til øjenskader og 21 udrykninger til håndskader.

Det danske akutberedskab havde 858 udrykninger med ambulancer nytårsnat. Dertil kom 84 udrykninger med akutlægebiler og 45 udrykninger med paramedicinerbiler/akutbiler. Akutlægehelikopterne fløj 2 gange. Dog var det overordnet set et mindre travlt nytår end sidste år. Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse.

Kort resume skrevet af kunstig intelligens (AI): Selvom telefonerne glødede hos alarmcentralen, fik ambulancerne en lidt roligere nytårsnat end sidste år. Nye tal viser, at der på landsplan var 858 ambulancekørsler, hvilket er et fald sammenlignet med året før. Til gengæld kom flere til skade med fyrværkeri, hvor antallet af uheld steg en smule til 69 tilfælde. Især skader på hænderne fyldte i statistikken, mens akutlægehelikopteren kun var i luften to gange. Det er fire gange så travlt som på en hverdag, men heldigvis kunne mange opkald klares med telefonisk rådgivning frem for en akut udrykning.

858 udrykninger med ambulancer på landsplan

Der blev ringet telefon 1-1-2 hele 1.330 gange, hvor det har handlet om akut sygdom eller tilskadekomst. Det er flere end sidste år, hvor 1257 ringede 1-1-2 af samme årsager. Det viser tal fra landets fem regioner. Tallene er fra klokken 18.00 nytårsaften og frem til 06.00 nytårsmorgen.

I år udløste det 858 antal udrykninger med ambulancer. Det er færre end sidste år, hvor der var 955 kørsler. Derudover var der 84 udrykninger med akutlægebiler og 45 udrykninger med paramedicinerbiler/akutbiler. Akutlægehelikopterne var med blot 2 flyvninger i luften færre gange end sidste år. Akutlægehelikopterne havde 6 flyvninger.

69 udrykninger på grund af fyrværkeri på landsplan

På landsplan har der været 69 udrykninger på grund af fyrværkeri. Dermed er der her tale om en lille stigning i forhold til sidste år, hvor tallet var på 61. Af de 69 fyrværkeri-relaterede udrykninger er der 18 udrykninger til øjenskader og 21 udrykninger til håndskader. Sidste år var der henholdsvis 21 udrykninger til øjenskader og 10 udrykninger til håndskader.

På en nytårsaften er der cirka fire gange flere opkald til 1-1-2 om skader og sygdom sammenlignet med en almindelig dag. Hovedparten af 1-1-2-opkaldene bliver typisk modtaget i tiden efter midnat.

AMK (Akut Medicinsk Koordinering) modtager opkaldene

Det er AMK-Vagtcentralerne (AMK står for Akut Medicinsk Koordinering), der modtager alle sundhedsrelaterede opkald, som viderestilles fra politiets alarmcentral, og i Region Hovedstaden ligeledes fra alarmcentralen hos Hovedstadens Beredskab.

På AMK-Vagtcentralerne sidder sundhedsfagligt personale, der modtager, vurderer og prioriterer de mange opkald. Ved nogle af opkaldene er der alene behov for råd og vejledning og ikke nødvendigvis en udrykningskørsel med ambulance.

Øverst: Den Landsdækkende Akutlægehelikopterordning. (Foto: Den Landsdækkende Akutlægehelikopterordning). PM/roke.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen er: https://www.slagelse.info/rxfj