Zand.News – Politiet beslaglagde syv ulovlige el-løbehjul ved en færdselskontrol. Førerne var alle under 15 år, og nu skal forældrene på banen.
Syv børn under 15 år blev stoppet af politiet, da de kørte alene på ulovlige el-løbehjul. Løbehjulene kunne køre langt hurtigere end de tilladte 20 kilometer i timen. Politiet har inddraget køretøjerne og opfordrer nu forældre til at gennemgå reglerne med deres børn. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten. Denne nyhedsnote er skrevet af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalist/redaktør.
For høj fart uden voksne
Færdselsafdelingen hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi gennemførte i går en kontrol flere steder i politikredsen. Her havde betjentene særligt fokus på el-løbehjul i trafikken. Det resulterede i syv sager om ulovlige køretøjer.
Fælles for de syv el-løbehjul var, at de kunne køre meget hurtigere, end loven tillader. Samtidig var det børn under 15 år, som styrede dem. Børn under 15 år må kun køre på el-løbehjul, hvis de er ledsaget af en voksen på mindst 18 år. Det var ikke tilfældet i nogle af sagerne.
Forældre fik et opkald
Betjentene valgte at beslaglægge alle syv el-løbehjul. De skal nu undersøges nærmere på stationen. Samtidig tog politiet direkte kontakt til de pågældende børns forældre.
Budskabet fra betjentene var klart. Forældrene opfordres til at tage en snak med deres børn om faren ved den høje fart. Det skaber utryghed og farlige situationer, både for børnene selv og for de øvrige mennesker i trafikken.
Dyrt at bryde reglerne
Lovgivningen stiller faste krav, når man benytter et el-løbehjul. Det må maksimalt kunne køre 20 kilometer i timen, og det må slet ikke være teknisk muligt at indstille det til en højere hastighed.
Desuden er cykelhjelm lovpligtigt. Kører man uden hjelm, koster det en bøde på 1.500 kroner. Man skal altid benytte cykelstien, følge de almindelige cykelregler og give tegn ved sving. Det er forbudt at køre på fortove eller gangstier, og man må kun stå én person på løbehjulet ad gangen.
Køretøjet skal have tændt lys både foran og bagpå hele døgnet. Derudover gælder der en promillegrænse på 0,5 og fuld nultolerance over for ulovlige stoffer.
Øverst: Arkivfoto/genrefoto. (Foto: Thomas Tolstrup / Rigspolitiet). DR/lale/AI.
This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

