Slagelse.News – H.K.H. Prinsesse Isabella skal aftjene sin værnepligt ved Gardehusarregimentet i Slagelse.
H.K.H. Prinsesse Isabella aftjener sin værnepligt ved Gardehusarregimentet i Slagelse. Prinsessen bliver blandt de første til at indgå i aftjening af den nye 11 måneders værnepligt. Det skriver Kongehuset i en pressemeddelelse.
Prinsessen bliver blandt de første i den nye værnepligt
H.K.H. Prinsesse Isabella vil efter afsluttet studentereksamen aftjene sin værnepligt ved Gardehusarregimentet i Slagelse. Prinsessen bliver blandt de første til at indgå i aftjening af 11 måneders værnepligt. H.K.H. Kronprins Christian aftjente også sin værnepligt på Gardehusarkasernen i Slagelse, asflutter pressemeddelelsen.
Kasernen er kendt for sin forbindelse til kongefamilien
Værnepligten bliver nu forlænget og gælder fremover for alle. Både unge mænd og kvinder får automatisk en indkaldelse, når de fylder 18 år. For de fleste varer tjenestetiden 11 måneder.
Der er tradition for, at kongefamiliens medlemmer tilbringer en periode af deres liv i Forsvaret, og kasernen i Slagelse er kendt for sin forbindelse til kongefamilien.
Kronprins Christian har, som tidligere nævnt, aftjent sin værnepligt ved Gardehusarregimentet. Efter værnepligten begyndte kronprinsen på uddannelsen til løjtnant. Prinsesse Isabella og kronprins Christians far, kong Frederik, har ligeledes været tilknyttet Gardehusarregimentet, men da regimentet lå i Næstved.
Øverst: H.K.H. Prinsesse Isabella besøgte H.K.H. Kronprinsen på Gardehusarregimentets kaserne den 8. marts 2025 i forbindelse med en besøgsdag. (Foto: Kongehuset / Mediebanken). PM/pele.
This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

