Slagelse.News – To teenagers på knallerter uden lys forsøgte at køre fra politiet i Slagelse Midtby. Flugten endte brat, da den ene teenagedreng væltede i en rundkørsel.
Lokalpolitiet måtte mandag aften sætte efter to unge mænd på knallerter. En manglende lygte blev startskuddet til en kortvarig jagt, der resulterede i et færdselsuheld og en beslaglagt maskine. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten. Denne nyhedsnote er skrevet af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalist/redaktør.
To knallerter kørte uden lys
Lokalpolitiet var mandag aften klokken 20.30 til stede i Slagelse midtby. På Løvegade bemærkede patruljen to knallerter. Da den ene maskine kørte uden lys, besluttede betjentene at rette henvendelse til de to førere for at påtale forholdet.
Styrt på Herluf Trollesvej
Knallertkørerne ønskede imidlertid ikke at tale med politiet. De ignorerede patruljens anvisninger og forsøgte i stedet at stikke af. Flugten fik dog en hurtig afslutning, da den ene af kørerne mistede herredømmet og væltede i rundkørslen ved Herluf Trollesvej. Føreren viste sig at være en 17-årig ung mand fra byen.
Retur til gerningsstedet
Kort tid efter styrtet valgte den anden knallertkører at vende tilbage til uheldsstedet. Han var ligeledes 17 år gammel og fra Slagelse. Begge unge mænd blev på stedet sigtet for ikke at efterkomme politiets anvisninger. Samtidig vurderede betjentene, at den ene knallert var konstruktivt ændret med henblik på at køre hurtigere end det tilladte. Køretøjet blev derfor taget med til politistationen til en nærmere teknisk undersøgelse.
Øverst: Arkivfoto/genrefoto. (Foto: Thomas Tolstrup / Rigspolitiet). DR/lale/AI.
This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

