Løb fra politiet ved centret

Slagelse.News – Synet af en politibil var nok: 27-årig spurtede væk ved Vestsjællandscentret, men han kom ikke langt.

Det lignede en helt almindelig tirsdag eftermiddag i Slagelse, indtil en mand pludselig tog benene på nakken. Da han så en politibil på p-pladsen ved Vestsjællandscentret, stak han i løb. Han blev dog hurtigt fanget, og det viste sig, at han havde lommerne fulde af kokain og hash. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten.

Havde lommerne fulde af stoffer

En 27-årig mand fra Slagelse opførte sig mistænkeligt, da politiet kom kørende ved Vestsjællandscentret tirsdag eftermiddag. Han vendte nemlig straks om og begyndte at løbe. Politibetjentene fik dog hurtigt standset manden i Træskogården, som ligger tæt på centret.

Da de undersøgte mandens lommer, fandt de hurtigt ud af, hvorfor han ville væk. Han havde tre små poser med kokain (i alt 3 gram) og flere små poser med hash (i alt 61,8 gram). De mange små poser fik politiet til at mistænke, at stofferne var beregnet til salg.

Den 27-årige blev derfor anholdt klokken 13.28 og sigtet for salg af ulovlige stoffer. Han blev taget med til politistationen i Slagelse for at blive afhørt. Klokken 17.00 blev han løsladt igen, mens politiet beholder de konfiskerede stoffer.

Øverst: Arkivfoto. (Foto: Rigspolitiet). DR/lale/ai.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen er: https://www.slagelse.info/zsn/bw0e