20-årig anholdt efter biljagt i Slagelse

Slagelse.News – En flugt fra politiet endte ved Vestsjællandscentret, da en ung mand sprang ud af sin kørende bil, som derefter ramte to parkerede biler.

Natten til søndag måtte politiet sætte efter en bilist ved Slagelse Banegård. Det førte til en biljagt gennem byen, hvor føreren kørte over for rødt lys to gange, inden han forsøgte at stikke af til fods. Manden er nu sigtet for kørsel under påvirkning af både narko og alkohol. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten. Denne nyhedsnote er skrevet af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalist/redaktør.

Flugt over for rødt lys

Søndag kort efter midnat bemærkede en politipatrulje en bil, som kørte med høj fart nær Slagelse Banegård. Betjentene besluttede at køre efter køretøjet, men føreren nægtede at standse. Under flugten gennem Slagelse kørte han over for rødt lys to gange.

Sprang ud af kørende bil

Ved Vestsjællandscentret kørte bilisten ind på parkeringspladsen. Her valgte han at springe ud af bilen, mens den stadig var i bevægelse. Det resulterede i, at bilen trillede videre med lav fart og kørte ind i to biler, som holdt parkeret på pladsen. Den unge mand forsøgte derefter at løbe fra stedet.

Sigtet for narko og alkohol

Betjentene var dog hurtigere og fik ham stoppet. Klokken 00.33 blev han anholdt, og det viste sig at være en 20-årig mand fra lokalområdet. En test med politiets alkometer viste, at han havde en promille over det tilladte niveau. Betjentene vurderede desuden, at han var påvirket af stoffer. Den 20-årige er nu sigtet for narko- og spirituskørsel, for at have kørt over for rødt lys og for at ignorere politiets anvisninger.

Øverst: Arkivfoto/genrefoto. (Foto: Rigspolitiet). DR/lale/AI.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen: https://www.slagelse.info/zsn/gknc