Kritisk tilstand: Kravlede op på tog

Korsor.News – Det endte helt galt for en 22-årig mand på Korsør Station natten til fredag. Efter et skænderi om en bøde, kravlede han op på toget og blev ramt af tusindvis af volt.

En 22-årig mand fra Esbjerg er lige nu i kritisk tilstand. Han blev natten til fredag fløjet til Rigshospitalet med alvorlige skader. Ulykken skete klokken 03.37 på Korsør Station på Halsskov. Her kravlede manden op på taget af et tog og fik voldsomt stød fra køreledningerne. Det skriver Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i døgnrapporten.

Fra simpel kontrolafgift til alvorlig tragedie

En togtur fra Jylland fik en tragisk udgang for en 22-årig mand fra Esbjerg. Tidligt fredag morgen, klokken 03.37, standsede toget på Korsør Station. Undervejs på turen havde den 22-årige fået en kontrolafgift af togpersonalet. Ifølge politiet var han blevet “lidt opfarende” over situationen.

Da toget holdt stille i Korsør, steg den unge mand af. Men i stedet for at forlade stationen, tog han en livsfarlig beslutning. Han kravlede op på taget af den togvogn, som han netop var kommet ud af. Oppe på taget kom han i kontakt med kørestrømmen. Det er de ledninger over toget, som fører strøm med ekstremt høj spænding. Den 22-årige fik øjeblikkeligt kraftigt stød.

Redningsfolk og en lægehelikopter blev hurtigt sendt til stationen. Den 22-årige blev fløjet direkte til Rigshospitalet i København. Fredag morgen beskrives hans tilstand som kritisk.

Øverst: Arkivfoto. (Foto: Slagelse Media). DR/lale/ai.

This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

Kortlink til artiklen er: https://www.slagelse.info/zsn/lkyq