Slagelse.News – »Slagelse har gjort en stor indsats for at skrue op for erhvervsvenligheden. De har for eksempel samlet deres erhvervsservice i Korsør, så det bliver mere naturligt for medarbejderne at koordinere på tværs, i stedet for at virksomhederne skal løbe spidsrod mellem de forskellige afdelinger. Og de er i gang med at efteruddanne medarbejderne i god servicekultur. Fremgangen er velfortjent,« lyder det fra Dansk Industri Vestsjælland.
Slagelse Kommune rykker otte pladser frem i DI’s årlige måling af kommunernes erhvervsvenlighed. Tilfredsheden hos de lokale virksomheder er steget på flere områder. DI Vestsjælland glæder sig over, at erhvervsvenligheden stiger i Slagelse Kommune. Det skriver DI Vestsjælland (Dansk Industri) i en pressemeddelelse.
Kort resume skrevet af kunstig intelligens (AI): Slagelse Kommune er rykket otte pladser frem i Dansk Industris måling af erhvervsvenlighed og ligger nu som nr. 69 ud af 91 kommuner. DI Vestsjælland fremhæver kommunens indsats med samlet erhvervsservice i Korsør, efteruddannelse af medarbejdere i servicekultur og øget fokus på hurtigere sagsbehandling. Gennemsnitlig ventetid på byggetilladelser er steget fra 98 til 250 dage, men forklares med afslutning af mange ældre sager. Trods tallet oplever virksomheder stigende tilfredshed med sagsbehandlingen. Lokale virksomheder peger på arbejdskraft og uddannelse som største udfordringer. Der er utilfredshed med kommunens indsats for at tiltrække kvalificeret arbejdskraft, men DI vurderer, at kommunen er på rette vej, blandt andet gennem etablering af et advisory board med lokale aktører.
Har gjort en stor indsats for erhvervsvenligheden
Det går den rigtige vej med erhvervsvenligheden i Slagelse. I DI’s årlige måling af kommunernes erhvervsvenlighed placerer Slagelse sig på plads nummer 69 ud af 91 kommuner. Det er en fremgang på otte pladser.
»Slagelse har gjort en stor indsats for at skrue op for erhvervsvenligheden. De har for eksempel samlet deres erhvervsservice i Korsør, så det bliver mere naturligt for medarbejderne at koordinere på tværs, i stedet for at virksomhederne skal løbe spidsrod mellem de forskellige afdelinger. Og de er i gang med at efteruddanne medarbejderne i god servicekultur. Fremgangen er velfortjent,« siger Heidi Rosendal Larsen, der er bestyrelsesleder for DI Vestsjælland.
Ventetiden på en byggetilladelse er steget fra i gennemsnit 98 dage til 250 dage.
»Kommunen har afsluttet en masse ansøgninger, som har været meget længe undervejs, og det får den gennemsnitlige ventetid til at stige. Nu er fokus på fremadrettet at sikre en effektiv sagsbehandling med kort ventetid. Det bliver spændende at se den næste opgørelse af ventetiden, som vil være renset for alle de sager, som har været meget længe undervejs,« forklarer Heidi Rosendal Larsen og tilføjer:
»Der er også en stigende tilfredshed med netop sagsbehandlingen af en byggetilladelse. Det tyder på, at kommunens indsats begynder at gøre en forskel i praksis.«
Arbejdskraft og uddannelse er vigtigst for erhvervslivet
Når de lokale virksomheder i Slagelse peger på, hvad kommunen bør prioritere højest, vælger de arbejdskraft og uddannelse. Men der er generelt en lav tilfredshed med kommunens indsats i forhold til at tiltrække kvalificeret arbejdskraft til lokalområdet.
»Ubesatte stillinger er en stor udfordring i både Slagelse og resten af Vestsjælland. Det er svært at drive virksomhed, hvis man ikke kan få de medarbejdere, man har brug for og med de rette kvalifikationer, fortæller Heidi Rosendal Larsen.
DI Vestsjælland opfordrer Slagelse Kommune til at fortsætte det gode arbejde.
»Slagelse er et eksempel på, at når kommunen trækker i arbejdstøjet, så kan det ses både på tilfredsheden og i kommunens nøgletal. Kommunen har sidste år nedsat et advisory board, hvor de samler lokale aktører og henter sparring for at gøre Slagelse til et attraktivt sted at drive virksomhed. Så Slagelse er på rette vej,« slutter Heidi Rosendal Larsen.
Fakta om lokal erhvervsvenlighed 2025:
- DI’s undersøgelse, Lokal Erhvervsvenlighed 2025, er Danmarks største undersøgelse af kommunernes erhvervsvenlighed. Det er 16. år i træk, at DI foretager en undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed.
- 7.514 virksomheder indenfor DI’s brancher, blandt andet fremstilling, byggeri, transport, fødevarer, engroshandel, rådgivning og service har svaret på undersøgelsen.
- Undersøgelsen er sammensat af to typer af indikatorer: Et spørgeskema til virksomheder og statistik. Resultaterne er opdelt i fire temaer, der belyser forskellige centrale områder i de lokale erhvervsvilkår. Dette gør det muligt at se, hvordan kommunerne klarer sig på forskellige områder og ikke kun samlet set. Hver kategori vægter 25 procent.
- 91 ud af landets 98 kommuner er inkluderet i undersøgelsen. De syv kommuner Dragør, Fanø, Langeland, Læsø, Samsø, Vallensbæk og Ærø deltager ikke, da det ikke er muligt at indhente et tilstrækkeligt antal svar i disse kommuner.
Øverst: Heidi Rosendal Larsen, bestyrelsesleder for DI Vestsjælland. (Foto: DI Vestsjælland). PM/roke.
This article is published by Slagelse.News. Copyright © Slagelse Media, Denmark (EU), tel. +45 7174 1448.

